Pasquale Natuzzi Biyografi

Pasquale (Pascal) Natuzzi, Natuzzi Group’un Yönetim Kurulu Başkanı ve baş stilistidir. Pascal bir marangozun oğlu olarak doğmuş ve kariyerine çok genç sayılabilecek bir yaşta başlamıştır. İtalya-Taranto’daki ilk dükkanını açtığında 19 yaşındaydı. 3 ortağıyla birlikte yerel pazarlar için sandalye ve kanepe üretimi yapıyorlardı. Natuzzi burada bir miktar deneyim kazandıktan sonra, 1962 yılında Matera’ya geçmiştir. 1967 yılında hala Matera’dayken Pascal ilk aşkı olan sandalye ve kanepe üretimine geri dönmüştür. 1972 yılında da Natuzzi Salotti’yi kurmuştur. 1 yıl sonra Matera’daki fabrikanın bir yangınla harap olmasından sonra, Natuzzi üretim yerini Colle içindeki Santeramo’ya taşımaya karar vermiştir ve burası halen Natuzzi Group’un merkez ofisidir.80’lerin başında ABD’ye yaptığı kısa bir ziyaret esnasında niş bir ürün olarak deri sofalara yönelmeye karar vermiştir.

1985’de Natuzzi Upholstrey’i New York’ta kurmuştur ve bu şirket özellikle Kuzey Amerikalı müşterilerinin taleplerini karşılayacak tasarımlara yönelmiştir.Amerika’daki başarısı Mayıs 93’de Wall Street’te yer almasını sağlamıştır. Bu olay sonrasında Natuzzi diğer pazarlarda da başarılar yakalamaya başlamıştır.

Özellikle Avrupa ve Uzak Doğu’da… Böylece Natuzzi Group, çok kısa bir zamanda alanındaki liderliğini ilan etmiş oldu. İlk franchise mağaza Divani&Divani, Natuzzi tarafından kurulmuştur. Bugün, yola başladığı ilk hırsı ve coşkusuyla, pazarlama iletişimi, araştırma, yeni ürün geliştirme, personel eğitimi… vb. konulara sürekli yatırım yaparak markasını güçlendirme çalışmalarını sürdürmektedir.

Natuzzi Group, deri kanepe sektöründe dünya lideridir. Ayrıca İtalya’nın en iyi iç dizayn üreticisidir. İtalya’da 8, dünya genelinde 5 fabrikası, 8.015 çalışanı bulunmaktadır. Pasquale Natuzzi halen Santeramo’da yaşamaktadır ve 5 çocuk babasıdır.