Ofislerde Yeni Trendler

Son yıllarda dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler ve sanayileşmedeki artış ülkemizde mobilya sektöründe de paralel olarak etkisini göstermeye başlamııştır.

Hızla artan işletme sayıları, kurumsallaşmaya doğru olan yönelim, plaza yaşamanın günümüzde giderek daha yaygınlaşmasına yol açmıştır. Özellikle, önemli oranlarda servis ve mal üretimi gerçekleştiren farklı sektörlerdeki (banka, finans, sigorta, turizm, telekomünikasyon, ilaç, tekstil, inşaat , vb.) firmalar ve bunların istihdam ettiği yüksek sayıda personelin bulunduğu işletmelerde kullanılan mobilyaların seçiminde artık daha farklı ürün tercihleri yapılmaktadır.

Kullanılan malzemelerin kalitesi, ürünlerin kullanım süresi ve işletmeye olan maliyeti gibi etkenler ürün tercihinde öncelikli sırayı almıştır.

Tüketiciler son birkaç yıldır çok daha bilinçli bir şekilde ürün seçimi yapmaktadırlar, günlerinin büyük bir bölümünü geçirdikleri ofislerinde tıpkı evlerinde oldukları gibi rahatlık, konfor ve ergonomiyi ön planda tutmaktadırlar.

Yöneticiler hem kendi ofislerinde hemde çalışanlarından verim alabilmek için öncelikle çalışma ortamlarını son teknoloji ile üretilen ürünlerin olmasını tercih etmektedirler.

Ofislerde ürün seçimine geçmeden önce öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar  şöyle sıralanabilir.
 
  • Kullanılacak olan alanın (yönetici veya personel bölümü) çalışacak kişi sayısı ve kullanılması  düşünülen ürünlerin hacimleri  ile orantılı olması
  • Ofiste bulunan havalandırma (klima) sisteminin tam randimanla çalışıp çalışmadığının kontrol edilmesi,
  • Mekanda çalışanları rahatsız etmeyecek şekilde ayarlanmış bir ışıklandırma sisteminin olup olmadığı, gün ışığından nasıl maksimum faydalanabileceğinin değerlendirilmesi,
  • Ortamdaki ses düzeyinin ayarlanması, çok kalabalık ofislerde seperasyon üniteleri ile sesin kırılması sağlanabilir. (Tercih edilirse personel motivasyonu açısından müzik sistemi kullanılmalıdır.)
 

Tüketicilere ürün önerisi yapılırken, genellikle ekonomik açıdan işletmenin kriterlerine, genel işleyişine ve yapılan işe uygun fiyat aralıklarında ürünlere yönlendirilmelidirler.

Ofisler ağırlıklı olarak oturarak çalışılan mekanlar oldukları için ürün seçiminde öncelik oturulacak sandalyenin seçiminde olmalıdır. Vücut ağırlığına ve yapısına uygun bel destekli şekilde ayarlanabilir mekanizmali, deri veya kumaş kullanıcıyı terletmeyecek veya üşütmeyecek malzemeden döşeme ile döşenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Kolçak bölümlerinde gerektiğinde kolların dinlendirilmesi için  yükseklik ayarlanabilmelidir. Genellikle ölçüler standart olmakla beraber 50x60xh:50cm (sırt yüksekliği) gibi  olması önerilmektedir.

Seçilecek ürünlerde ergonominin dikkate alınması ileriki dönemlerde bel, boyun ve sırt ağrılarının sebep oldugu iş hastalıklarını ve iş gücü kayıplarını minimuma indirilebilir.   

Sandalyeler ile uyum içinde olması gereken çalışma masalarında son dönemlerde yönetici ve çalışanlar arasındaki  tercihler aynı seviyelere  inmeye başlamıştır, Özellikle laptopların tercih edilmesi masalarda daha küçük ölçülü modellere doğru yönelmeyi sağlamıştır. Kullanılan  laptop taşıyıcıları ile eski PC lerde oluşan kabloların yarattışı görüntü kirliliği de çözümlenmiş olmaktadır. Masalar ile birlikte çekmeceli (genellikle tekerlekli) kesonlar çalışanların kişisel esyaları için mutlaka olması gereken ürünlerdendir.


Yönetici odalarında masif masaların yerini daha çok ahsap kaplamalı, laminat, cam veya lake  masalara bırakmıştır. Personel masalarında özellikle çizilmeye karşı dayanıklılık açısından laminat masalar, PVC kenar bantı ile tercih edilmektedir. Masa ön perdesi isteğe göre kullanılmalıdır. Genellikle mat veya parlak krom ayaklar dayanıklılık açısından uygulanmaktadır. Seçilen ayak rengi kullanılan masa üst tablası ve varsa seperasyon ünitesi ile de uyumlu olmalıdır.

Yönetici odalarında genellikle küçük toplantıların yapılabileceği (6-8 kişilik) toplantı masaları kullanılmaktadır. Uyum açısından yönetici masası ile aynı malzemelerden olması gerekmektedir. Yönetici odasında misafir ağırlamak için genellikle deri kanepeler kullanılır. Mekanın ölçüsüne göre üçlü bir kanepe ile iki koltuk veya kanepe ile yönetici sandalyesi ile uyumlu iki sandalye masanın ön bölümünde bulunmalıdır. Yönetici sandalyesi deri veya son dönemlerin trendi sırtı fileli, mutlaka ergonomisi uygun mekanizmalı, uyumlu misafir sandalyeleri de kromaj tekerlekli veya U ayaklı olmalıdır.

Personel bölümlerinde ise son yıllarda açık ofis sistemlerine geçiş baslamıştır. (4-6-8-12 kişilik sistemler) Daha minimal, estetik görünümlü ürünler tercih edilmektedir. Renk tonlarında, masalar, dolaplar ve çekmece ünitelerinde açık renkler tercih edilirken (akçaağaç laminat, beyaz, gri, meşe gibi) oturma gruplarında siyah, gri ,lacivert renklerine alternatif olarak yeşil, turuncu, kırmızı gibi canlı renkler kullanılarak daha dinamik ve rahatlatıcı ofis ortamları yaratılmaktadır.

Duvarlar ve zeminde yine mobilyalarla renk tonlarında uyumlu, aydınlık pastel tonları son dönemlerde uygulanmaktadır.

Ofislerde farklı kullanım alanları yaratabilmek için kapaklı dolap sistemleri, cam-kumaş-deri-metal konstrüksiyonlu panel sistemleri kullanılmalıdır. Dolaplarda ahşap veya kumlu cam kapaklı, raf sistemli, farklı yüksekliklerde tercih edilmesi önerilmektedir.

Ürünlerde kanserojen olmayan E1 ve yanmaya dayanıklı B1 yonga levha kullanılmalıdır. Özellikle kapalı mekanlarda çalışanlarda kalitesiz malzeme ile üretilen ürünlerin ortama yaydığı gazlar baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır .Sağlık açısından kullanılan diğer ham maddeler ve yan maddelerde de dünya standartlarında olan malzemelerin kullanılıp kullanılmadığı ürün satın alınırken mutlaka sorulması gerekmektedir.

Ofis mobilyalarında ülkemizde  uzun zamandır CNC üretime geçilmiş olunmasından dolayı, çok daha kısa sürelerde, konusunda uzman kişiler tarafindan hazırlanan proje çalışmaları tamamlanarak   üretim ve teslim  süreçlerinde zamandan ciddi oranda tasarruf sağlanmıştır. Ofisiniz ile ilgili ürün alımına karar verdikten sonra genellikle bir ila iki ay gibi bir sürede ürünlerin teslimi gerçekleştirilmektedir.

Eğer tercihiniz ithal ürünlerden yana ise teslim süreleri iki-üç ay gibi bir  süreyi kapsamaktadır.Son olarak ürün seçimi yaparken masa üstü küçük aksesuar satın alabilir, hobilerinizi yansıtan küçük objeleri de kullanarak hayalinizdeki ofise kavuşabilir, çok daha verimli ve eğlenceli saatleri ofisinizde geçirebilirsiniz. 

Murat ÇERMİK